Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

på inflyttningsfest


Alla som har kommit hit till en funkistvåa på Davidshall får flyga på låg höjd för att inte kollidera i toalettkön. Alldeles i svängen innan köket står en alltför målad rödtopp, hon är nog vacker egentligen och kvällen runtomkring har svarta skor som hon, sådana med skarp stilettklack. Det är ett underligt landskap här, välsittande klänningar skålar med mörka kavajer i polsk vodka full av bisongräs som får magen att likna en dyig inlandssjö och benen att murkna mitt i parningstidens början:
vem vill ha mig?

Åtta lögner är tillåtna ikväll och den nionde kommer att bli oundviklig.




Övriga genrer av raphaela
Läst 691 gånger
Publicerad 2006-04-02 22:10



Bookmark and Share


  Daniel_78 VIP
ush du beskriver det för bra. nu blir man ju avslagen igen, av bara
tanken på vad du skriver. vem vill ha mig. nej. vem vill jag ha.
2006-04-03

  K*
ohh , vad du inte passade in i ytlighetspartyt ! men jag gillar verkligen ditt sätt att framföra denna text. skitcoolt . det liksom bara rinner fram till slutet som är sååå bra :
Åtta lögner är tillåtna ikväll och den nionde kommer att bli oundviklig
2006-04-03

  Ms Lovecraft
Väldigt olikt skrivet för att vara dig, måste jag säga!
"flyga på låg höjd" - mycket komiskt. Det är förmodligen vad sällskapet också gjorde efter ett par flaskor insjövatten :P
2006-04-02

  Per Rydberg VIP
Vilken interiör! Det känns nästan som i kostymförrådet till en teater! Bilderna fascinerar: Magen som en dyig inlandssjö och murknande ben! Slutraden sätter en bestämd punkt för beskrivningen, och i mina ögon känns det som sällskapet om inte kräver så åtminstone uppmuntrar ytlighet: Diktjaget tycks inte känna sig helt hemma! Jag tycker om prosadiktens raka berättande form. Som sagt du skildrar interiören mycket talangfullt.!!
2006-04-02

  Daemon
Heh, så kan det va!
Gillade det om lögnerna.. :)
2006-04-02
  > Nästa text
< Föregående

raphaela
raphaela