Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

Att sticka ut

Annorlunda
Utanför
Funktionshinder
Högintelligent
Konstnärssjäl
Glasögonorm
Rödhårig
Överviktig
Mager

Det finns många sätt att sticka ut på.
En del blir omtyckta och andra inte.
Ge en chans till alla människor, ge alla en chans.
Vi är alla lika värda och ska behandlas med lika värde.

Många trivs med uppmärksamhet och andra gör inte det.
Vi är alla olika.
Vi blir begåvade på olika sätt, ibland till glädja för oss själva och ibland till glädje för andra människor.

Vi lär av varandras olikheter.

Den som inte vågar sticka ut och söker gemenskap, med en vilja att vara som alla andra, blir snart som alla andra och förlorar sin egen unika identitet.

Den som vågar visa sin särskildhet och vågar sticka ut får räkna med att bli beundrad eller nedtryckt.

Den som inget val har, som bara är sig själv och sticker ut. Den som alla sparkar och spottar på.

Hur ska vi stärka den som som är född ’svag’
Den som av sjukdom blir ’svag’
Den som i olyckan blir ’svag’

Hur ska vi komma dit att vi alla upplever att våra olikheter berikar?

Våga stå när andra sitter!
Våga vara vacker!
Våga vara ful!
Våga göra succé!
Våga misslyckas!
Våga vara tjock!
Våga vara smal!
Våga vara den du är!

För vem blir du annars?




Fri vers (Spoken word/Slam) av Anonym__ VIP
Läst 95 gånger och applåderad av 8 personer
Publicerad 2024-08-26 12:06



Bookmark and Share


    sphinx VIP
respekt. respekt för sig själv föder respekt för andra. respekt innebär att inte trampa på ngn, inte sig själv, inte andra. sedan kan man inte påverka omgivningen alltid som man vill.
2025-06-29

  S.A.I. Steve Lando VIP
så sant, så bra!
2024-11-10

    ej medlem längre
Jättebra. Mer av detta. Stå för rättvisa och det vi tror på.
2024-08-26

  Anya VIP
Mycket klok och peppande text som jag tar till mig. Jaa vem blir man annars? Bra slutord.
De som har tryckt ner mig genom åren har inte varit män....med tanke på kommentaren under. Nej, det var äldre kvinnor. Jag tror de såg unga män som var framgångsrika som gulliga medan unga tjejer som ville framåt såg de som ett hot. nu är jag snart 57 och jag tänker på det ofta....att peppa de unga kvinnorna.
2024-08-26

  Jeflea Norma, Diana. VIP
Misogyni är hat mot, förakt för eller fördomar mot kvinnor eller flickor. Det är en form av sexism som vidmakthåller patriarkatets sociala roller, som ofta håller kvinnor på en lägre status än män. Denna partiskhet har praktiserats i tusentals år och återspeglas i olika aspekter av mänsklig kultur, inklusive konst, litteratur, historiska händelser och religion över hela världen. Handlingar av kvinnohat kan sträcka sig från våld mot kvinnor, inklusive våld i hemmet, till mer subtila former som sexuella trakasserier och psykologisk kontroll som syftar till att begränsa kvinnors autonomi. Det är viktigt att erkänna och utmana dessa skadliga attityder och beteenden för att främja jämställdhet och respekt för alla kön. ??England behandlar kvinnohat som en form av terrorism
https://www.poeter.se/Las+Text?textId=2511090

2024-08-26
  > Nästa text
< Föregående

Anonym__
Anonym__ VIP