Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
en sonett om sensationella rubriker:


Min första advent som glädjemördare.

 Jag säger att landets till och med Rumäniens mark redan är såld, med all industri och infrastruktur ovanpå den konverterad, ska gåtan lösas av generationerna efter det?

Kanske skulle AI-historieförfattare kommer att ursäkta sig själv att det individuella personliga jaget bara är en maskin som tänk logiskt pro rata jämn fördelning för volumer.

Ja till en supermakt som kommer att anses vara bland de 3 vackraste länderna i världen.

Gick den mark som de svenska bostadsrättsföreningarna köpte privat över huvudet på medlemmarna?
Många är på väg att göra en enorm investering i Rumänien, blir det bättre eller sämre?
Allt "säljer" och jag har bevis men jag låter de som jobbar för klicken tala för sig själva.
Analytiker förutspår kaos i Rumänien.
Folk fortsatte att gå ut på gatorna för femte natten i rad.

De kräver att Rumänien inte avviker från europeiska värderingar... och här låter jag det förstås, poeter med en lista över kunskaper som jag studerat dag och natt det senaste året,

 

Kommer eller vilket land blir nästa bedragarnas näste när sparkas från Dubai!

# 600 svenskar organiserade den organiserade brottsligheten mot Sverige genom Dubai omdirigerade till Rumänien som potentiellt kan vara nya länder som lägger bedrägeri mot Sverige???


Efter valet: landet kommer att gå in i ett område med mycket allvarlig instabilitet och osäkerhet, ingen religiös kommer att vara densamma som tidigare...

Trots att de styrde landet tillsammans drabbades liberaler och socialdemokrater samman efter att Rumäniens författningsdomstol beordrade en omräkning av rösterna från den första omgången av presidentvalet.
Återberätta med skandal. En liberal hävdar att "hustrun till en PSD-ställföreträdare, AEP-anställd, räknar rösterna för Ciolacu" Detta är ett kolossalt trots mot lagen och demokratin. Tydliga bevis på PSD:s inblandning i processen med omräkningar och omprövning av röster.

"Skäms du inte"? Detta parti bevisar än en gång att det är villigt att bryta mot alla demokratiska principer för att skydda sina egna intressen. Deras agerande äventyrar integriteten i valprocesser och undergräver medborgarnas förtroende för rättsstatsprincipen.

https://stirileprotv.ro/alegeri/prezidentiale/2024/cristian-pirvulescu-prevede-dezastrul-dupa-alegeri-tara-va-intra-intr-o-zona-de-instabilitate-si-incertitudine-foarte-grava.html

 

Cristian Pîrvulescu, rumänsk politisk analytiker, förutspådde betydande instabilitet och osäkerhet i Rumänien efter presidentvalet. Han tror att landet kommer att möta allvarliga utmaningar, särskilt den potentiella ökningen av högerextrema och nationalistiska partier
Denna situation kan komplicera bildandet av en stabil regering och leda till politisk oro.
Jag är skeptisk till sensationella rubriker. Sensationella rubriker kan vara vilseledande och syftar ofta till att locka till sig klick.
                                                               

*
I rubrikernas värld där klick är kung,

där sanningen ofta döljs i skuggornas hörn,

Med ord som lockar, drar och skapar språng,

förvränger vår vision om vad som behöver uppnås.

En titel så stor, så djärv och stark,

Men innehållet svag och utan grund,

Vi dras in i denna falska mark,

Där sanningen går förlorad, blir så rund.

Så var på din vakt, var en klok och skeptisk min vän,

Låt inte titeln styra din önskan,

För bakom orden finns en annan scen.

Låt sanningen vara ljuset du bär,

Och se genom klickens falska glitter, Då hittar du vägen att älska.




Övriga genrer (Drama/Dialog) av Jeflea Norma, Diana. VIP
Läst 29 gånger
Publicerad 2024-11-30 10:10



Bookmark and Share

  > Nästa text
< Föregående

Jeflea Norma, Diana.
Jeflea Norma, Diana. VIP