Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
"Som kungen brukar säga "Nu änder vi blad"


Lek med problem.


Jag skrattade högt när jag läste rumänernas kommentarer om hur vi nu är ensamma om vad vi vet hur vi ska göra, på förslag från Trump och Putin.
En kommentar:
Trump tröttnade på fula skor och skapade jobb för korta personer som skoputsare på Europas gator, och Putin är den första att söka detta jobb.

Ytterligare en kommentar:
- Vilken har den största kuken?
-Putin eller Trump?
-WOW: om fittbranschen är ensam, ropade bältestjejerna från europeiska länder, vi borde välja och beundra den där killen med den stora kuken och fickorna tjocka som bipollen, vi borde beundra den killen och ta honom som en betydande kundpartner!
-Mr. Putin, när han hörde att det var dags att dela upp klienterna, klättrade upp på sitt ovala bord och utbrast: "Min är större och mer värdefull."
– Bland vilka en medlem av "Nonsens"-partiet motvilligt protesterade, ja det är värdefullt men det är tjockt och slitet!
Nu undrar Putin vilket land han har i fickan?

-Ett annat knep som fick mig att skratta var responsen när jag säger att jag är rädd för ett krig med ryssarna och att Sverige spetsas...
En internetanvändare svarade direkt.
– Om du bara visste inte , eller låtsades, att Sverige ändrat ansikte för länge sedan och har ändrat det – både öppet och i hemlighet!
Ändringen görs officiell i "Kungörelse -Meddelande". med G. * till saken, Putin är tsar över Skandinavien!

-Vad tror du, han kanske biter sin egen svans, ensam ? han är en listig! och listig hund vet vilket halsband han ska sitta i och ha på och kröna vapenskölden.

-Det finns så många skämt där rumäner gör narr av bekymmer att jag fortfarande inte kan tänka klart på vad som händer politiskt.


–Vad menar du med att vi kämpade för att gå med i Nato bara för att stoppa Trump från att bli en luffare med kängor i Europa? Nu när sommaren kommer han kan gå barfota!

Då skrattade också mina vänner på internet.

 

 Nu är det för kul för mig, jag ska se Romanik Hotell på tv! Men glöm inte att göra som rumaänerna gjorde. Skratt aåt problem!
***
Utrikesnyheter Finlands president: Det handlar inte om att överlämna intressesfärer i Europa till Ryssland.
Européer måste dra "röda linjer" för att lösa konflikten i Ukraina och i synnerhet motsätta sig en säkerhetsstruktur baserad på intressesfärer, sa Finlands president Alexander Stubb på söndagen, enligt AFP.
"Detta handlar inte om att öppna dörren till denna ryska fantasi om en ny odelbar säkerhetsordning där det skulle finnas intressesfärer", sa Stubb på den sista dagen av säkerhetskonferensen i München.

En annan punkt som inte är förhandlingsbar är, enligt den finske statschefen, "Ukrainas anslutning till EU och Nato", "ett beslut som tillhör ukrainarna. Den här veckan sa USA att Ukrainas anslutning till Nato, som Kiev ville ha men kategoriskt vägrades av Moskva, inte skulle vara realistisk".

Innan fredsförhandlingarna börjar, "måste vi beväpna Ukraina och sätta maximal press på Ryssland", sade Alexander Stubb, särskilt genom ytterligare sanktioner mot Moskva och användningen av frysta ryska tillgångar, så att Ukraina kan gå in i förhandlingar från en stark position.
Det andra steget, enligt den finske presidenten, skulle vara en vapenvila, under vilken "förtroendeskapande åtgärder" skulle kunna genomföras, såsom fångväxling och "återvändande av bortförda (ukrainska) barn". För att upprätthålla vapenvilan skulle initiativet falla på ukrainarna, Europa skulle ge stöd och USA skulle tillhandahålla ett skyddsnät.

En tredje etapp skulle bestå av själva starten av fredsförhandlingar.

Etiketter: Ryssland, Europa, Finland,https://alltomkungligt.se/putri-madeleine-dan-chris-risker-fran-lexvanningen-bertarung/


https://www.msn.com/en-us/environment/hovets-besked-silvia-lmnar-hemmet-p-drottningholm/ar-AA1z7mUI?ocid=msedgntp&pc=U531&cvid=5d8d82a7bbaf468f90949f310de16924&ei=10

 




Övriga genrer (Satir) av Jeflea Norma, Diana. VIP
Läst 42 gånger
Publicerad 2025-02-16 19:47



Bookmark and Share


  Jeflea Norma, Diana. VIP
Artikeln diskuterar hur europeiska ledare upprepade gånger har "fördröjt" varningsskyltar angående sin egen säkerhet. Enligt Keir Giles, en brittisk expert på Ryssland, har europeiska ledare inte tagit på allvar behovet av att ta mer ansvar för sin egen säkerhet. När USA tydligt rör sig bort från kontinenten, ljuder larmet.
Nästa gång vi hör varningsklockorna kan det innebära bomblarm över hela Europa och han brist i gråt.

Giles noterar att varningsklockor har ljudit många gånger tidigare, men europeiska ledare har tryckt på snooze-knappen.

Han poängterar att det inte är Donald Trumps fel att Europa visat lite intresse för att försvara sig. Det europeiska försvaret måste stärkas för att möta hotet från Ryssland, en känsla som upprepats av flera europeiska ledare de senaste dagarna.
2025-02-16
2025-02-17
  > Nästa text
< Föregående

Jeflea Norma, Diana.
Jeflea Norma, Diana. VIP