Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
Stafetten utforskar sig ännu en sida. Från Respons fick/tog jag orden "förbjudna, oss, forskningsrapporterna". De 3 kombineras med 18 egna till 21 ord totalt. Får igen ge penna-pinnen åt Gunwale.


Epistemologisk Piruett, Socialt Skruvad (stafett 164)

 

 

 

framtidshistoriska forskningsrapporterna

hade blivit relativt förbjudna

eftersom hälften aldrig klargör

huruvida perspektivförskjutningar kommer

sannings(åter)anpassa oss

till värdegrunden hos de

påbjudna forskningsfälten

 

 

 

 

 

 

 

 




Övriga genrer (Kåseri) av TrollTörnTrappan VIP
Läst 103 gånger och applåderad av 3 personer
Publicerad 2025-04-19 12:36



Bookmark and Share


  Cikoria Blå VIP
Det här är så krångligt att läsa så jag är (nästan) säker på att vilken myndighetsperson som helst skulle bli avundsjuk på sätter du skriver på och direkt anställa dig och ge dig skyhög lön ifall se bara visste att du fanns.
2025-04-23

  Gunwale VIP
Säkert behöver det forskas mer om forskning, och sen behöver ju även den forskningen beforskas.
Dina trogna alliterationer tycks tampas med texten för att om möjligt skapa lite skönhet i ett slikt skriveri!
2025-04-20

  TrollTörnTrappan VIP
Bra, det är meningen att måsta "vässa blicken"!!! Förutom vanlig tidsparadox, handlar texten mest om hur varje samhällskultur och/eller forskningsfält tycks bestämma vad som anses värt (eller inte värt) att forska kring. Inte blott Trump & co går tillväga så - även om de är fartblinda och extrema i sin "motmedicinering"?!
2025-04-19

  Respons VIP
En text som bjuder motstånd. Jag vässar blicken och intellektet och försöker en gång till. Hmm...
2025-04-19
  > Nästa text
< Föregående

TrollTörnTrappan
TrollTörnTrappan VIP