Att förstå sin samtid
Jag vet inte hur det är med er men för egen del förstår jag allt mindre för var dag som går. Det är ingen reda med allting och jag fattar inte vartenda dugg.
Och när jag skärper till mig och vill försöka förstå de svåra dikterna - de som verkligen kan kallas dikter och inte bara texter eller rader eller dröm eller förklaring eller nåt annat klokt - så kommer jag av mig med en gång och undrar bara "hur tänkte man här", "vad kan det här betyda" och sånt där.
Men sen tänker jag på världen igen och tänker att det finns ingen dikt som slår Trumps sätt att prata och det dunkelt sagda är ju det dunkelt tänkta.
Och när jag förstått och accepterat det så är allting bra igen förutom att jag snart ger fan i om det är bra eller inte om ni förstår vad jag menar.