


Tillkännagivandet som Donald Trump gjorde i Qatar.Tillkännagivandet som Donald Trump gjorde omedelbart efter ankomsten till Qatar. "Det är det största i historien" Tidigare, i Saudiarabien, ingick han enorma kommersiella kontrakt med kronprinsen, värda över 600 miljarder dollar. Han träffade också Syriens interimspresident, efter att ha hävt sanktionerna mot landet.
President Trump anlände till Doha, där han möttes av emiren av Qatar, vars land är den ledande medlaren mellan Israel och Hamas för en vapenvila i Gaza. Med Trumps hot i åtanke förhandlar NATO:s utrikesministrar om ökade militärutgifter i Antalya. Även den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdogan talade på distans, via videokonferens. Enligt Vita huset bad Trump den syriske ledaren "att be alla utländska terrorister att lämna hans land". Och han efterlyste förbättrade relationer med Israel. Det korta mötet ägde rum efter att USA hävt sanktionerna mot Syrien, som hade varit i kraft i 46 år, när Hafez al-Assad, far till den tidigare diktatorn Bashar al-Assad, som störtades i slutet av förra året, var vid makten. Donald Trump: "Jag kände starkt att detta skulle ge dem en chans. Det kommer inte att bli lätt, men det ger dem en riktig, gedigen chans, och det var en ära för mig att göra det. Så vi kommer att häva alla sanktioner mot Syrien." Fram till december var al-Sharaa fortfarande jihadistledaren – för vars tillfångatagande amerikanerna erbjöd en belöning på 10 miljoner dollar. Men trots sitt förflutna som jihadistkrigare har han kämpat för att övertyga utländska ledare om att han representerar nytt hopp för Syriens framtid. Trump talade också vid ett toppmöte för Gulfstaternas ledare. Donald Trump: "Jag vill göra en överenskommelse med Iran, vilket är möjligt, men för att det ska hända måste Iran sluta sponsra terrorism, stoppa sina blodiga proxykrig och definitivt och verifierbart överge sitt fortsatta kärnvapenprogram. Iran kan inte ha kärnvapen." Även om Trump verkade sträcka ut en olivkvist till Iran, utlöste hans uttalanden en ilsken reaktion från iranska tjänstemän. Irans utrikesminister Abbas Araghchi – som också leder landets kärnkraftsförhandlingar – fördömde den amerikanske presidentens uttalanden och kallade dem "vilseledande". Diplomatiechefen i Teheran anklagade den amerikanske presidenten för att avsiktligt ignorera kriget i Gaza för att utse Iran som det största regionala hotet, istället för Israel. Prins bin Salman och president Donald Trump hälsade varandra ceremoniellt vid den amerikanske presidentens avresa till Qatar. Båda verkade synbart nöjda med hur besöket i Saudiarabien gick. Och hur annars, de skrev på handelsavtal värda över 600 miljarder dollar, inklusive en enorm vapenaffär värd 142 miljarder dollar.
Övriga genrer
(Översättning)
av
Jeflea Norma, Diana.
![]() Läst 23 gånger Publicerad 2025-05-14 19:43 ![]() |
![]() ![]() ![]() Jeflea Norma, Diana. ![]()
Senast publicerade
UAE Warm regards, Diana Kära bröder och systrar, låt inte världen splittra oss. Israels militära operation i Iran "Rising Lion"? Friday Blessings. Herregud vilken galen värld. *Just-nu-amerikanerna--får- köra över -demonstranterna/? Chas is the king/ The author of the summer. ![]() |