


Tass #11 : Spårlöst Närvarande
Trodde det skulle bli fiskmåsarna, men hennes katt har till sist blivit jagad av ett rådjur, kanske något av dem han själv jagade bort?! Snöbollen for som en vit pil genom tallskogen, och gömde sig i ett jättetätt snår. Såpass djupt så Lis ej kunde återfinna honom där.... ....fastän gps-spåraren visade att S befann sig 0,0 meter ifrån. Min älskling började gråta ihjäl sig och befara att kissen hade slukats upp av någon jordhåla eller krupit in under rotvältan?! (Låg själv hemma och sov, så allt fick jag återberättat, som en svart saga med lyckligt slut.)
Efter en liten evighet kom ett par förbi och frågade ifall det var hennes katt som satt och väntade nere i barnvagnen?! Det var det förstås, ty sockertussen hittar lätt tillbaks till sin parkeringsplats. Hans gps-halsband var däremot försvunnet, så hon fattade att det måste ha slitits loss, och ligga kvar där hon letat. Det gjorde den i snårtuva. (Om jag hade deltagit under denna episod, kan man undra vad som blivit svårast : att lista ut mysteriet med dess "spårlösa närvaro /spårfulla frånvaro" eller att trösta min käraste dam i en otröstbar situation).
Så lättad få höra att hans instinkter funkar fint, även i sin dövhet, hur S behärskar terrängen. Fast kanhända fick sig en liten läxa - ej jämt kan vara kung i slottsträdgården?! Är lyckligast dock att snöbollen finns kvar hos oss, länge än <3
Prosa
(Kortnovell)
av
TrollTörnTrappan
![]() Läst 48 gånger och applåderad av 2 personer Publicerad 2025-06-09 20:18 ![]()
|
![]() ![]() ![]() TrollTörnTrappan ![]() |