Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
I Mariannelund med bl a en sju- och en ettåring. Jag säger munk, andra kanske säger kokosboll. Citatet i början är från Linas (i Lönneberga) klagovisa, ”varför-visan”.


Lite från Smålandssemestern

”Varför har jag ingen fästman
när det finns dom som har två?”

Sjuåringen tyckte det var orättvist
att hon vi hyrde av hade TRE hus.

Sju år. En morgon överraskade lilla flickan oss med nybryggt kaffe när vi vaknade.
Vi visste inte att hon kunde. Inget spill ens! När hon sen skulle ta fram mjölk ur kylskåpet och där stod en påbörjad och en oöppnad, sa vi ”ta den lättaste!” Hon var då så uppfylld av allt beröm hon fått för kaffet, att hon grep tag i en mjölkförpackning och svingade den uppochner över huvudet för att på så sätt känna hur tung den var … men eftersom den nya sortens kapsyl kan trilskas ibland, hade den inte blivit korrekt påskruvad, så hon fick sig en ordentlig mjölkdusch! (Passande nog hände detta dagen efter att vi hade sett på Emil-föreställningen i Vimmerby)

Ettåringen sitter i strandkanten och kör intresserat ner fingrarna i sjöbottnen. Tittar sedan förundrad på fingrarnas sandkorn. Sätter sedan plötsligt plaskande fart ut mot allt djupare vatten, stannar, vänder, sen lika snabbt upp på land. Överlevnadsinstinkt, säkert. Måste ändå passas varje sekund.

Men när han sitter fast i sin vagn är ju bevakningen inte lika sträng, så han slungade sammanlagt iväg tre nappar på denna semester. Inte lika klok då som i vattnet! (Hur ska du somna utan napp …?)
Ett år. Satt nöjd med sin torra riskaka när vi frossade i glass. Kanske klokt.


Plötsligt stod hon där, så liten och smal intill vandringsleden, med sina klockor vars tid snart skulle vara ute, den undersköna rosiga lilla Linnaea Borealis.

Mariannelund! Vilka ståtliga gamla hus, bara lätt slitna, och ån som rann genom herrgårdsparken, under dess romantiska broar och ända till karamellkokeriet (där de dagsfärska jättemunkarna nästan rann ikapp) och vidare …

Och sjövattnet var milt och lent som sommarluften, och sommarluften var tall och doftschersmin och stillhet.





Prosa av Gunwale VIP
Läst 67 gånger och applåderad av 3 personer
Publicerad 2025-07-02 12:34



Bookmark and Share


    Lena Söderkvist VIP
Ett fint sommarkollage.
2025-07-05

  Respons VIP
Fina och naturnära observationer med barnperspektiv.
2025-07-05

  TrollTörnTrappan VIP
Roliga glimtar av små äventyr, som råkar infinna sig i en trakt jag aldrig varit/stannat i, men känns igen genom din och andras skildringar. Astrid hälsade ni väl också på hos?!

...ibland är jag också nöjdare med torr (majs)kaka, medan världen dränker sig i glass.
2025-07-02

  TrollTörnTrappan VIP
Då fattar man vad lättmjölk kan innebära :-D Fast den svårare konsten med kaffet redan var fint avklarat <3

2025-07-02
  > Nästa text
< Föregående

Gunwale
Gunwale VIP