Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Arv enligt sharialagen Han får inga pengar som otrogen.

Den amerikanska mentaliteten. "18 miljarder. Det är allt jag skulle säga om jag vore han... 100 %. Det är värt biljoner. All guld- och pengasmuggling till Dubai är så utbredd. Regeringen tillåter det faktiskt och om jag vore han skulle jag uppmuntra henne att använda en del av det brödet för att bygga en ny grill.


Arv enligt sharialagen. Han får inga pengar som otrogen. Fel man, eftersom han är icke-muslim, får ingenting. Vissa säger: "Inte 18 miljarder här, men jag fick dem på matkuponger och Poorboy Hood-smörgåsar och The Best Kool Aid Around."

French Montana och hans fästmö kritiseras online efter att nya foton av prinsessan syns utan hennes ansiktsapp.(makeupp)

Dessa kommentarer avslöjar till stor del det amerikanska perspektivet på livet och relationer: relationer är transaktionella! French funderar över hans härstamning. French Montana är blockerad från att få uppehållstillstånd som invånare.

- Tror du att han gifte sig med prinsessan av Dubai för utseendets skull i framtiden?

- Inget behov av äktenskapsförord. Gift med titeln.

                                    De nya Dodi och Diana!?

 

Förväntar du dig att French ska gifta sig med Lakeisha från och med Bronx? French Montana är nu Akim vill vara Arab Montana. "Bakom den där sminkväggen finns kombinationen till kassaskåpet."

"Fortsätt titta Monty!"

Det här är en affärstransaktion. Lämna henne ifred, hon njuter av det enkla livet, pengar är inte en faktor, hennes lycka är det, hon är nöjd, och French MONTANA gör sitt bästa för att göra henne lycklig och ÖDMJUK, för i hennes värld ger pengar dem inte lycka lol.

Vacker kvinna, vilken fälla, French, en så intelligent man. Jag kan se French fortsätta att vara en fantastisk man. Han pendlar/bor i Dubai, och Sheikha ser ut som vilken genomsnittlig emiratisk dam som helst. Hon är vacker. De är alla vackra och eleganta kvinnor. French är alltid här, bara strövar omkring i köpcentra, inget drama. Inget entourage. De passar bra in eftersom han är marockansk!

Hon: Mina favoritrappare i New York genom tiderna. Han behöver inte hennes pengar för att leva. Ja, han kommer att ha många fler alternativ med henne. Men glöm inte att den mannen är i ett seriöst förhållande med honom själv.

Han gav upp alla sina domäner och sin rapkarriär och ställde in alla sina konserter för denna enkelhetens gudinna, hon är lurad av sin första älskares framträdanden, med vilken hon växte upp nästan som bröder. Kan man leva ett lyckligt parliv och en lycklig relation in i ålderdomen för att behålla sådana arvssiffror intakta?

Mahra är ett naturens under, hon kallar saker vid deras namn, hon avklär av sig ända ner till såret hon fick av sin mor som flicka. Mahra är en rebell i muslimernas ögon.

Jag vann, säger de, för pojkarna! Det är hon jag förtrollade med min stil och röst. Nu tillägnar jag allt åt den enda kvinnan som vet att jag älskar henne av hela mitt hjärta, även om jag en dag kommer att bli svårt slagen under sharialagarnas skydd.

Men jag tackar dig och fortsätter trots de dåliga rösterna. Jag offrade allt för kärleken, är den sista sången från Dubais blivande herre. 

***

 - Det är som ett kollage av kommentarer, Golf media  spekulationer, satir och fragment av samtida mytologi, där French Montana och Sheikha Mahra blir arketypiska figurer i ett globalt spektakel av kärlek, rikedom, identitet och kulturell projektion.

?? Vad händer med French Montana och Sheikha Mahra?
Enligt färska rapporter är den marockansk-amerikanska rapparen French Montana (Karim Kharbouch) förlovad med prinsessan Mahra bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum, dotter till härskaren över Dubai. Förlovningen bekräftades i juni 2025, under Paris modevecka, där French dök upp på catwalken för PARADIS.

Mahra, känd för sin aktivism, passion för ridning och lanseringen av sin egen parfymlinje, genomgick en offentlig skilsmässa 2024, då hon sa "Jag skiljer mig från dig" tre gånger i ett viralt inlägg. Nu verkar hon ha tagit en ny nivå, och hennes förhållande med French Montana ses av vissa som en sammansmältning av två världar: Bronx och Burj Khalifa, hiphop och kungligheter.

 Media  återspeglar kommentarerna med en blandning av ironi, beundran, misstänksamhet och kulturell projektion. Här är några teman som är värda att ritualisera poetiskt:

Relationers transaktionalism: ”Det är allt jag skulle säga om jag vore i hans plats… 18 miljarder.” – en amerikansk vision av kärlek som en investering, som ett arv, som tillgång till kassaskåpet.

Smink som metafor: ”Bakom den där sminkväggen finns kombinationen till kassaskåpet.” – en bild som kräver en diptych av utseende och essens, av kroppen som en krypta och som en skatt.

Sharia och arv: ”Han får inga pengar som otrogen.” – en reflektion över lag, tro och tillhörighet, vilket kan ritualiseras i en juridisk-mystisk dikt.

Feminint uppror: ”Mahra är ett naturens under… en rebell i muslimers ögon.” – en uppmaning att mytologisera kvinnan som klär av sin kropp ner till det ärvda såre




Övriga genrer (Essä/Recension) av Jeflea Norma, Diana. VIP
Läst 38 gånger
Publicerad 2025-09-03 13:16



Bookmark and Share

  > Nästa text
< Föregående

Jeflea Norma, Diana.
Jeflea Norma, Diana. VIP