När skrattade Du senast? Och när sa Du till dig själv:”WOW”!
Vi behöver glädje i våra liv för att må bra. Det får oss att le. Ge varandra komplimanger och få lust att hjälpa till. För Du har väl hört uttrycket: ”Det är lättare att ge än att få” eller var det ”det är större lycka att få ge än att ta emot”.
Att fokusera på allt det goda vi har omkring oss gör livet så mycket lättare. Att se sina vänner som tillgångar, som skäl att må bra. Tänk så mycket gott det finns att uppleva, att äta och att dricka. Ett fylligt rödvin. En fantastisk sallad. Söta små kakor.
Visste Du att det är så mycket enklare att le, att skratta än att gråta. Bara några få nerver aktiverar några få muskler och på någon sekund förvandlas Ditt ansikte till en fest för ögat. Den gode Guden, eller som han kallar sig själv: ”Den lycklige Guden” vill att hans barn, Du och jag, alltid ska vara glada, bjuda varandra på fina leenden.
Att se förtvivlad ut, att vara ledsen kräver så mycket mer aktivitet av våra nerver och muskler att det helt enkelt är krångligt att vara deppad. Och bara det att se glad ut påverkar dig själv och oss alla andra att må bättre.
Låt livet bli som allra bäst så ofta Du kan. Då glömmer vi bort sorgen. Och lever med ett leende istället.
Man kan se på en människas ansiktsuttryck om hon eller han är en glad ”fyr” eller en ledsen typ. De ledsna har minst dubbelt så många rynkor i sina ansikten än de glada.
Så vill Du slippa många rynkor så umgås med vänliga och glada vänner. Se humoristiska filmer. Och läs böcker som inte glorifierar hat, elakhet och ilska.
Det finns mycket Du kan göra för att behålla ditt leende levande. Och må väl.