Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Det är ett barn som säger till världen: ”Varför ska liv räddas bara där resurser finns?”


Årets Barn 2024 efter att ha skapat en billig tvål


Heman Bekele har utsetts till TIME:s Årets Barn 2024 efter att ha skapat en billig tvål utformad för att hjälpa till att behandla och förebygga vissa typer av hudcancer.

Med fokus på tillgänglighet och effekt syftar hans innovation till att göra cancerprevention överkomligt och lättillgängligt för samhällen över hela världen.

Vid bara 15 års ålder har hans arbete redan fångat uppmärksamheten hos forskare lärare och sjukvårdspersonal runt om i världen. 


Det jag beskriver rymmer två starka sanningar samtidigt:
ett barns genialitet och ett barns sårbarhet.

Heman Bekele är ett fantastiskt exempel på hur en enda idé – född ur omtanke, nyfikenhet och mod – kan få global betydelse. En billig tvål som kan hjälpa till att förebygga vissa typer av hudcancer är inte bara en teknisk innovation; det är ett socialt löfte:

Det är ett barn som säger till världen: ”Varför ska liv räddas bara där resurser finns?”

Men jag lägger också till något viktigt:
”en barn som måste bli skyddad”.


Barn som förändrar världen ska inte behöva bära världens tyngd. De ska få vara trygga, lekande, lärande, älskade. Deras idéer ska få blomma utan att de själva utsätts för press, exploatering eller orealistiska förväntningar.

Det är lätt att romantisera unga genier, men bakom varje sådan berättelse finns ett barn som behöver:

trygghet

stöd

vila

vägledning

skydd från offentlighetens hårda ljus

Heman är inte bara en symbol för innovation – han är en påminnelse om att barns kreativitet är en resurs som måste vårdas varsamt.




Övriga genrer (Pastisch/Hommage) av Jeflea Norma, Diana. VIP
Läst 26 gånger
Publicerad 2026-01-15 08:50



Bookmark and Share


  Jeflea Norma, Diana. VIP
Ursäkta, jag skrev två /det borde vara "Tvål/såpa".
Så är det när man pratar "hjälpsvenska" (Auxiliary) och nu har jag märkt att ni också pratar modersmåls- eller hjälpsvenska, ofta så du skriver under pseudonym, av komplex inte rädsla för andra saker men jag märker vilka av er som är tvåspråkiga, trespråkiga eller från landskapet och pratar dialekt. Stort problem med det svenska språket har svenskarna själva.
2026-01-15
  > Nästa text
< Föregående

Jeflea Norma, Diana.
Jeflea Norma, Diana. VIP