Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Den underbara Britt-Marie och jag i badet

 

Ångesten per capita. Den banale Vladimir Putins bottenfrusna själ. Innevånare i Kiev som bor nere i tunnelbanan. Drönare och missiler som regnar ned över ett Ukraina som vägrar att ge sig. Kärleken per capita. Flyktingar i Gaza vars tält blåser eller sköljs bort. All denna plast i haven och Donald Trumps cyniska arrogans. Några barn i sandlådan och deras glädje över varandra. Nyförälskade pars ymniga kyssar och briljanta framtidsdrömmar. Människor
som kämpar och strävar envist trots att det
är uppförsbacke och motvind. Medkänslan per capita. Att sitta ensam på den psykiatriska akutmottagningen och inte veta vem man är. Förtvivlan per capita. En medelålders kvinna med ett extremt trötthetssyndrom som tillbringar 23 timmar om dygnet i sängen med mörkläggningsgardiner. Växthusgaserna som sprutas ut i atmosfären. Klimatförändringarna. De lyckligt ovetande barnens kärleksansikten. Det är rätt att göra uppror. Klumpen i bröstet som upplöses när vi hand i hand sporrar varandra till kamp och nya friska tag för kärlek, sanning, fred och rättvisa. Människor som stänger av känslor för det är så mycket lättare att passa in i samhället då, att på ett typiskt sätt reducera sin personlighet och vara lagom mycket sig själv i alla lägen. Att känna sig hemlös var man än är. Att känna sig som ett väldigt annorlunda UFO. Alienationen per capita. De hemlösa i norra Norrland när det är 35 grader kallt. Politikerna som borde tvingas genomgå en psykiatrisk undersökning innan de får anställning. Klasskillnaderns grohärdar av hat och våld. Hatet per capita. Den svenska smått komiska konflikträdslan. Rädslan per capita. Självmordsvågen med cirka 1500 människor som väljer att hoppa av. Den smått komiska psykiatrin. Barn och ungdomar som tar livet av sig i vårt flotta välfärdssamhälle. Ensamheten som ökar bland befolkningen.
Tänk positivt och optimistiskt. Av med din fula offerkofta och sluta självömka. Självömkan per capita. Elon Musks snuskigt cyniska uppsyn. Fascismen som eskalerar i världen. Vansinnet som eskalerar. Vansinnet per capita. Kärleken och sanningen som inte går att utplåna bara täckas över och glömmas bort. Kyrkogårdarna
i Ryssland är fulla och man uppmanar allmänheten att begrava de döda i sina trädgårdar. Ytlighet, förvirring, dumhet i ett Sverige som behöver sakta ned, stänga av all elektronik, ta en promenad i skogen och vakna. Självinsikten per capita. Utmattningskriget vid fronten i Ukraina. Att se kärleksfullt på sina medmänniskor. Medmänskligheten per capita. Den underbara Britt-Marie och jag i badet.




Prosa av Johan Bergstjärna VIP
Läst 24 gånger och applåderad av 1 personer
Publicerad 2026-02-09 12:27



Bookmark and Share

  > Nästa text
< Föregående

Johan Bergstjärna
Johan Bergstjärna VIP