Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

Varför tolka en dikt ?



Den här tavlan ser ut att föreställa ett sjunket skepp. Det är säkert så "diktarjaget" ( = hen som skrivit texten ) kände sig eller rent av känner sig.

Det här musikstycket verkar vara tillkommet under kompositörens långa sjuktid då han slogs mot sina omedvetna dödsönskningar men å andra sidan slutar det med en glad truddelutt så han kanske hämtade sig och är frisk nu.

Du verkar vara en människa som tror sig veta mer om andra än någon annan men det är väldigt svårt att förstå sig på Dig. Jag undrar lite grand va i helvete det kan bero på. Är du s a s "ännu på spaning" efter Madeleine ?

Det här är en bil. Det är en gammal SAAB. Den är grön. Håll käft ! Sätt dig i kör !




Fri vers (Fri form) av Gunnar Hilén VIP
Läst 86 gånger och applåderad av 3 personer
Publicerad 2026-03-05 07:31



Bookmark and Share


  Jacob Sjöstrand VIP
Juveler och kikare hänger runt halsen på åsnan.
2026-03-05

  J.Lindberg VIP
"I don’t know why people expect art to make sense when they accept the fact that life doesn’t make sense."- David Lynch
2026-03-05

  Gunnar Hilén VIP
Att läsa en text eller att stå framför en tavla...man kan STUDERA eller LÅTA SIG FÅNGAS av verket. En tolkning kräver avstånd, ett studium. En njutning kräver inget annat än att ge sig hän.

Det blir som sex hela baletten ! Teknik eller kåthet.

Hästen vet.
2026-03-05

  J.Lindberg VIP
Man kan tolka med häst också. Gnägg.
2026-03-05

  Dolcehalit VIP
Man tolkar säkert subjektivt också, och kanske inte alls som författaren har tänkt. Men ofta vill väl författaren förmedla något.
2026-03-05

    Sefarge VIP
Bättre det att kommentera
en influencer-text?
;)
2026-03-05
  > Nästa text
< Föregående

Gunnar Hilén
Gunnar Hilén VIP