Publicerad 2024-09-30 11:31 av Jeflea Norma, Diana.




Absolut...


https://www.expressen.se/ledare/har-ar-brottslingarna-som-strommer-glomt/


Det är faktiskt så illa att en del som döms till rättspsykiatrisk vård blir kvar i häktet – eller släpps på fri fot. Platsbrist inom rättspsykiatrin: Många som dömts till rättspsykiatrisk vård blir kvar i häktet eller släpps fria på grund av platsbrist, vilket kan leda till att de begår nya brott.
Ökande antal dömda: Sedan 2017 har antalet dömda som vårdas inom rättspsykiatrin ökat markant, vilket har förvärrat platsbristen.
Långa vårdtider: Vårdtiderna inom rättspsykiatrin har blivit längre, vilket gör det svårare att släppa ut färdigbehandlade patienter..
Det beror bland annat på att vårdtiderna har blivit längre – oklart varför – och att det har blivit svårare att släppa ut färdigbehandlade patienter från den låsta sjukhusvården.
Resursbrist: Regionerna saknar resurser för att hantera både sluten och öppen rättspsykiatrisk vård, vilket påverkar både dömda och icke-kriminella patienter med psykiska problem.Regionerna behöver mer resurser så att de kan rusta både den slutna och öppna rättspsykiatrin.





Texten är utskriven från Poeter.se
Författaren Jeflea Norma, Diana. med Poeter.se id #40227 innehar upphovsrätten