Vi är inte som de andra! Redan där pinkar Åkesson och SD in reviret till förmån för alla individualistiska människor som längtar efter att vara unika, originella och speciella i jämförelse med alla andra. Att vara vanlig är för dessa människor ett skällsord. De ser det som en lockelse att få vara med i ett parti, med synsättet ” Vi är inte som de andra ”.
Det är också ett uttryck som splittrar och polariserar och delar in människor i ett ” vi ” och ” dem ”. SD har förstått något grundläggande i människans natur, att vi är flockdjur, och vill tillhöra en grupp där vi kan finna gemenskap och få bekräftelse. Det utestänger människor från gemenskapen och tillhörandet. Utegruppen kanske rent av kan behandlas sämre utan att det rör SD nämnvärt, pga minskande empati för utegruppens människor. Där rök synsättet om alla människors lika värde. Det bortser från det faktum att det finns många gemensamma minsta nämnare hos människor. Rent basala behov som mat för dagen, tak över huvudet och en tryggad inkomst. Därtill tillkommer just ett behov hos människan att tillhöra en grupp, med gemenskap och att få bekräftelse. Och säkert kan flera grundläggande behov läggas till. SD glömmer bort just detta, att vi alla är människor i grunden med samma behov.
En gemenskap skapas också i gruppen av att alla är emot SD, och detta i sig förenar och stärker gruppkänslan.
Just ordet ” vi ” är starkt och en mysfaktor i sig. Att få tillhöra gruppen och vara ett vi, tillsammans med andra. Det förstår Åkesson.
Människor trötta på de ordinarie partierna och politikerna kan kan känna sig lockade av SD:s slagord.
Detta ” Vi är inte som de andra ” syftar i första hand på att slänga en känga åt andra partier och politiker, enligt dem själva. SD har en svart / vit syn på hur samtiden ser ut i Sverige. De målar upp ett Sverige som blir sämre, och överhuvudtaget är ett dåligt Sverige, pga den politik som de andra / de andra politikerna har genomfört. Allt är på väg att rasa samman enligt SD. De simplifierar problemen och undanhåller komplexiteten som finns i de utmaningar som Sverige står inför. SD framhåller inte heller de framsteg och de positiva inslag som finns i Sverige, som just ” de andra politikerna ” har kämpat för och genomdrivit. Istället vill de utse sig för att vara det enda partiet som har lösningarna på problemen, lovar trygghet och sitter inne med framtidshopp. Ett ” vitt ” parti.
Således är uttrycket ” Vi är inte som de andra ” inte så oskyldigt som det låter. Det är farlig vilseledande retorik av Åkesson. Framförallt är det ett uttryck som splittrar och ger folk tillåtelse att inte känna empati, eller att ta reda på hur det är att gå i andras skor.