Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


EXISTENSIALISM. Ärligt och öppenhjärtligt om utmattning och funktionsutmaning och vänskap.


NAKEN PÅ FACEBOOK

Hihi,

Just nu önskar jag att jag kunde säga:

- God Morgon! Nu har jag sovit klart.

*

Men så är inte fallet. Jag skriver blixtrar till i det, skriver några ord, somnar ofta med mobil i hand då jag skriver, ibland en halv minut, vaknar och skriver mer, ibland kan jag ha somnat 5-6 ggr vid en liten skrift. Jag somnar när jag träffar de finaste och mest intressanta vänner IRL om de pratar länge, fast jag kanske längtat efter dylika möten i hela mitt liv. Jag kan vara vaken då jag själv talar. Det är att ta in intryck och bearbeta som är svårt. Jag somnar i telefonsamtal. Jag kan inte läsa så mycket då stängs hjärnan, jag somnar och tappar boken eller tankarna far iväg i associationer...

*

Jag har jättesvårt att förstå vissa saker. Jag vet verkligen INTE hur göra. Ut, träna, andas, vara tacksam, känna acceptans och förlåta, är nycklarna. Och ja i de psykologiska bitarna har jag gjort helt enorma framsteg. Ja faktiskt enorma, jag inte trodde var möjligt. I det är jag tacksam och förundrad.

*

Men att komma upp, varje dag vill jag det för att ta mig ut och träna känns oövermäktig stort. Jag har fått tips om råa ägg och annat. Men tröttheten sitter nog djupare än så. Den har alltid varit mer eller mindre eller mindre med mig. Konstant. Så har kickar som ger extas väckt mig, som t.ex kärlek, erotik, dans, trance, passion, lidelsefulla tal, god mat - ja dvs ALLT som ger stark emotion, medan fakta och andras struktur att ta in, knockar mig i första ronden.

*

Tellus måste allt här vara som ett sömnpiller? 

Jag vill ju finnas och leva på riktigt. Inte ge upp. Jag är ju därtill behövd och älskad av nära och kära och 

jag har mitt kall och tillgång till starka krafter ibland....

*

MEN HUR ORKA? 

Cirkeln är rund, jag vill tillbaka i en uppåtgående spiral, jag vill inte missa vänner pga att jag inte orkar, förstår eller räcker till. Jag vill allra minst såra någon, jag älskar varmt och trofast, men jag känner jag saknar förmåga till helhet.

*

Jag hoppas jag har överseende med mig själv. Det ska nog bli bra? Viljan finns. Kärlek med.

*

Tack att jag får ner detta på pränt.

Tack för att jag härmed i medvetenhet tar ett steg att höja min vibration att vara i samklang med rådande nutid och plats.

*

Hoppet överger mig inte.

Jag tror på mig och livet och på det högsta: Kärleken.

*

Ingen rolig status - men den är min.

Tillgivet och naket 

DominiQue

_______________________________

En status på Facebook. 

VÄN?

Jag är inte social, utan använder verktyget Facebook som ett medvetandehöjande medie med all dess möjlighet till interaktivitet, sekretessinställningar och möjlighet genom att lära känna länge få djupa och intima själsvänner, där vi är varandras ring av ljus. Vänskap är heligt för mig och inget som startas via en enkel knapptryckning. Via det skrivna ordet i växelvisa monologer där alla kan tala till punkt kan vi som så önskar i själens värme och så småningom Kärlek nå varandras innersta kärna.

 

Facebook har för mig som är lite av en varmhjärtad eremit varit ett steg ut, först var avsikten att återförenas med de åtta viktigaste i mitt liv, sedan fick jag omvärdera och lära känna fler vackra själar, så blev Facebook min litterära kuvös, från byrålåda och uppläsning för två-tre förtroendvalda testade jag så att dela mina skrifter och öppenhjärtligheter för vänner och i trådar och grupper. 

Det resulterade i fantastiska vänner, som gåva flera kurser i Vedic Art, och medverkan i hittils fem böcker, och nu för några veckor sedan vågade jag debutera här mera offentligt. Många har tjatat på mig att verka utanför Facebook... Jag gör det nu, här med er på Poeter.se, och jag ÄLSKAR det. 

Steg för steg.

Samma frustration uppstår dock här. Kontaktbyggandet går under flagget Vänskap. Jag önskar inget hellre än att ha ett nätverk med själar som har hjärtat med och som älskar skapandet och Orden, men att lättvindigt kalla Dig eller någon VÄN i hast strider mot min etik och min ed att sant tjäna Ordet. Jag vill stå för mina Ord och för begreppet vän.

 

ORDET VÄN HAR EN TENDENS ATT URVATTNAS PÅ SOCIALA NÄTVERK.

Här på Poeter.se kan jag ej heller tacka Ja till vänansökningar, men följ mig gärna och jag följer det jag attraheras och stimuleras av med. Uppstår sedan kärlek så blir vänskap då helt äkta, genuin och naturlig.

DominiQue - igen

Loveblessings 

_________________________________
© DominiQue NVC Costa
16 dagen, sjunde månaden,
Ljusbrons år 2015 eft.Kr

________________________________
CYBER-VERNISSAGE 
Välkommen även att se övrig grafik & foto


VEDIC ART by DominiQue
DominiQues INSPIRATION & GRAFIK

PhotoMagic by DominiQue

 




Prosa av DominiQueen VIP
Läst 349 gånger och applåderad av 10 personer
Publicerad 2015-07-16 17:21



Bookmark and Share


  DominiQueen VIP
Tack alla - ni är så fina alla här - ja det är något visste med oss Poeter - vi vill alla nå djupen och vi använder orden som besjälade verktyg :-)
2015-09-03

  Jimmy B Bergquist
Fint med detta alternativ till facebook,
substansen är underbar här. Kör hårt! ~ Peace ~
2015-09-03

  Lasseman VIP
Oj detta var själslig djuphet och en ärlighet som jag känner i mina ådror..
känner igen mycket, tack för att du finns
2015-08-10

  Valter Örn
Jag älskar din spontanitet och ser framemot mer som du delger oss.
2015-07-31

  M M Mannheim VIP
Naken på Facebook wow du blottar din själ ditt själsliga jag.
2015-07-24
  > Nästa text
< Föregående

DominiQueen
DominiQueen VIP