Ungefär så var väl de sa i reklamen... den om tandläkaren.
Fast hon den blekfisen är ju ingen vallonprinsessa. ??
I alla fall, som vallonprinsessa och mamma måste man hålla sig lite i skinnet. Likaså som mamma och vallonprinsessa. Det har inneburit att jag för mina barn har berättat vissa hemligheter. Nej, inte hur man håller sig i skinnet. Utan mer vad man gör när man inte håller sig i nämnda skinn. ??
Jag har talat allvar med prinsen och de två småprinsessorna, om framtiden. Vill ju att de ska klara sig väl här i världen. Men... de bara skrattar åt mig där jag allvarligt berättar om mina åsikter och tankar. ??
Så då undrar ni nu alltså vad jag tänkte och berättade. ??
Jo... så här är det. Jag har bestämt mig för att när jag blir gammal ska jag bli minst 105 år. Vara slank, frisk och ytterst pigg. Men spela lite senil, det får man ju. Allt för att lättare få göra som jag vill. Jag ska hoppa över små stugor, jaga unga puddingar till män och fälla dem. Ingen pensionär för mig inte. Ska provsmaka allt i alla affärer. Fråga om allt mellan himmel och jord och vara så nyfiken att jag nästan spricker. Åka motorcykel. Gärna med någon snygging. Beställa hämtmat till varje mål. Har ju inte tid att laga mat då inte... kan inte låta någon manlig pudding smita förbi som jag inte har hunnit se för att jag är fjättrad framför spisen. ??
När jag blir gammal ska jag ha världens största handväska. Fylld med tegelstenar. Jodå, jag orkar bära den. Sen ska jag använda den välfyllda väskan på den som eventuellt tror att jag är ett lätt offer. Då ska den personen bli varse vem han eller hon bråkat med. Jag ska dansa hela nätterna och dricka mig oförståndig. Röka tänker jag däremot inte. Inte ens på ålderns höst. ??
Mina barn ska få hämta mig hos polisen lite då och då. Det har jag förberett dem på. Nu för tiden frekventerar jag ju inte polishuset. Och det kan ju finnas någon godbit där också. Tänk om jag skulle missa honom. Sånt går inte för sig. Och sen kan det vara kul att åka polisbil också. Pilla och peta överallt på poliserna... i polisbilen, menar jag. Dra igång ljus och ljud så att vi syns där vi åker gatan fram. Och så ska jag bjuda poliserna på en slurk ur min whiskyflaska. ??
Sådant får man göra när man är 105 år. Och jag tänker inte vara det minsta generad. ??
Här om dagen gick Yone Minagawa i Japan bort i en ålder av 114 år (2007). Denna upplysning kom mig att minnas vad jag talat med mina barn om. Man måste ju leva livet, och är man då 105 år eller mer så får man göra vad man vill. I värsta fall kan man skylla på demensen. Det går alltid hem.
© 2007-08-17