Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Reviderad 2026-03-27


Att vika tiden

Ärmarna på den svarta silkeströjan har hasat ner igen över handryggen. Jag viker bestämt upp dem till lagom längd. Det borde jag göra med tiden också. Vika den så att den blir lagom. Det är svårt eftersom den är lika undanglidande silkig som tröjan. Jag viker och viker, men jämvikten vill aldrig infinna sig mellan umgänget med barnen och tiden på arbetet. Tiden beter sig som silke körd i för hård temperatur och krymper till för liten storlek.  

Jag känner av det kalla stålet på det för stora uret och påminns om det oavslutade grälet om barnuppfostran. Min sambo vill att barnen ska sättas på undantag i skamvrån. Nu är det fredagsmöte med mina kollegor. 

Kollegan drämmer kaffekoppen i bordet med en obehärskad smäll. Pölar av svart kaffe rinner ut på bordet. Jag hoppar till och rätar upp mig. Han gör yviga rörelser med händerna som för att kasta försvaret om sitt projekt i ansiktet på alla oss andra. Mina händer börjar nevöst att plocka på det glatta tyget i tröjan. Den ena ärmen har fallit ut raklång och skapar obalans. Jag förlorar kampen mot ärmen och när jag lyfter blicken ser jag besvärade och undvikande ögonkast. Människor som helst vill försvinna bort från hans passion.

Den svarta rännilen med kaffe kommer mot mig och är på väg att landa i knät. Jag ber kollegan tvärs emot mig att skicka några servetter. Den passionerade hjälper till att svepa kaffet från bordet. Ögonkontakt avslöjar den trötta, stukade och ledsna mannen.

 




Prosa av Dolcehalit VIP
Läst 487 gånger och applåderad av 14 personer
Utvald text
Publicerad 2026-03-14 03:27



Bookmark and Share


  Nina V A VIP
Jag tycker att du inleder bra, det är visuellt och en skön bärighet i språket!

Nu är det prosa och berättelsen” tar form i en mer personlig natur och där tappar jag lite fokus. Jag förstår berättarrösten men vill i mitt läsande vara ”oberoende”.

Men som sagt, starkt inledande stycke som i sig kan stå för sig själv i sin kraft.
2026-04-05

  inathreepiecesuit VIP
väldigt fin nära realism, som gör att man känner sig i texten. Snyggt!
2026-04-01

  -gandalf- VIP
Väldigt bra!
2026-03-30

  Elaine.S VIP
Kampen om att vara närvarande och härvarande. Bildrikt gestaltat och riteln är fantastisk. Det hala och undanglidande som inte går att kontrollera matchar situationen. Det rinnande kaffet som får allt fokus innan ögonkontakten berättar sin historia är en briljant sammanfattning av en stressig obalans. Mycket bra.
2026-03-29

  Skybird VIP
väl berättat texten målar upp situationen väldigt väl och det känns nästan som att läsaren sitter där i mötesrummet.

Titeln är fantastisk ! jag tror att du skulle kunna spinna vidare på den. Jag trodde att texten skulle handla om en tidsresa eller liknande !

2026-03-25

  Nika M VIP
Skickligt fångad stress och obalans i små detaljer som för långa ärmar i silkigt tyg och det spillda kaffet som kommer rinnande som en kloca som helt spårat ut. Mycket bra!
2026-03-17

  Max Poisé VIP
Betraktelser med ögonkontakt (:-)). Du har ett målande språk och jag tycker det utvecklas de gånger jag läser dig! Bravo!
2026-03-16

  Sparvögat VIP
”Att vika tiden”, en fantastisk titel
du så funnit…
Så talande om livets måsten, dess ilska och sorg men även så om gemenskapens ömhet…

I dagens stressade samhälle.
2026-03-15

  La Magnólia VIP
Väl skrivet om tiden som ständigt rusar fram och svårigheten att vika av tid för det man önskar. Också hur tiden kan påverka oss på olika sätt. Ögonblicket av ögonkontakt som avslöjar så mycket om hur en människa mår och som kan väcka förståelse.
2026-03-14

  AndLou VIP
En vacker betraktelse över livets skörhet. Du påminner oss om att även om vi inte kan kontrollera tidens flykt eller andras stormar, så finns det en stilla kraft i att våga möta en blick. En hoppingivande påminnelse om att empati är något som faktiskt, kan få tiden att stå stilla.
2026-03-14

  Kungskobran VIP
Så målande berättelse om verklighetens alla mödor och besvär
2026-03-14

  Softicecream VIP
Tänkvärd text om tiden, med flera vardagsbilder, gillar den :)
2026-03-14

  sphinx VIP
En text om tid och människor som inte beter sig som textjaget vill. Texten däremot beter sig väl!
2026-03-14
  > Nästa text
< Föregående

Dolcehalit
Dolcehalit VIP