Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


”Lova runt och hålla tunt” - sån är kärlekens lott.


När det är dags - då dränks Du av LÖFTEN


När någon VERKLIGEN vill gifta sig. Bygga bo. Få dig att börja tro. Jaa, då kan den personen praktiskt taget lova dig månen eller mera. För det gäller ju att övertyga. Väger löftet för litet så blir det ”NEJ” till prästen. Och samma ”NEJ” till den uppvaktande kavaljeren (eller kvinnan).

Det finns faktiskt kvinnor som ”sätter ner foten” (ibland båda två) och kräver en vigselring för att han ska få fortsätta sin uppvaktning. Så det så! Kvinnors tålamod tar ibland slut. Åtminstone efter ett år. Jag VET!

Uttrycket ”nöd och lust” är det viktigaste Du kan ge. Och om Du verkligen förstår innebörden av uttrycket så är Du att gratulera. Kan Du dessutom övertyga din partner så kommer Du att bli gift ”på nolltid”. ABSOLUT.

Jag säger som politikern Per Ahlmark: ”LYCKA TILL”!! (för det behövs verkligen). Vissa av oss, mig själv inkluderad, har varit gifta många gånger. Vissa ända upp till sex gånger.

Och då frågar man sig väl, något orolig: ”Finns kärleken därute, för mig också?”

Svaret är ett självklart JAA (det stavas faktiskt så enligt SAOL när något är givet!).




Övriga genrer (Kåseri) av Bengt J Malmsten VIP
Läst 63 gånger
Publicerad 2026-06-15 03:02



Bookmark and Share


  Sören Turesson VIP
Om jag tolkat din lära korrekt finns det egentligen inte något alternativ för en mogen man än att gifta sig- och min mor sa ibland man gifter sig INTE med ett ansikte. och får man inte den man älskar så får man älska den man får
det innebär i bland en slags försakelse
en medioker människas mediokra kärlek kanske och oftast är det nog så att någon gång under livet kanske förstår vi att det näst bästa är det vi kan få och därmed får vi låta oss nöjas
kanske med den stilla trösterika tanken det finns ju dom som har det sämre
2026-06-15
  > Nästa text
< Föregående

Bengt J Malmsten
Bengt J Malmsten VIP