Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

Mordet på Babel

*
Det skulle vara intressant att höra vad Ni andra tycker om det som gjorts mot svt's bästa litteraturprogram, Babel. I alla år har programmet haft en timma på sig, varje söndag. Från 2025 är programtiden 30 minuter. Det är extremt stressigt. Man ska spara pengar. Men varför alltid, alltid på kulturen. Varför? Är det en medveten politik?

Säg vad ni tycker. Om ni tycker något.




Fri vers av Annie b'larsson VIP
Läst 67 gånger och applåderad av 2 personer
Publicerad 2025-02-05 14:40



Bookmark and Share


    Präktiga Petronella VIP
Aha. Därför jag inte kunde streama programmet som vanligt på måndan.
Typiskt att flytta viktiga program för poeter. Men sport kan man hitta på flera kanaler trots att det finns speciella sportkanaler. Därför är svtplay en räddning.
2025-02-14

  Annie b'larsson VIP
Jag satte mig till för att se Babel i det nya lilla pytte formatet igår söndag. Nähä!! Då visar det sig att nästa program har fått flytta till fredag. TACK SVT! Tack för allt ni gör för oss som älskar Babel. Men det är klart, det kanske bara är jag?

Ja, poeter.se ser det ju inte så jättegärna. Det har ju framgått.
2025-02-10

    Präktiga Petronella VIP
Tydligen ska det göras fler program per säsong istället, sa programledaren när detta presenterades.
Jag tycker det är för kort nu.
Cyklopernas land är lite kul men som sagt enögt.
Det är alldeles för lite litteratur i tv.
2025-02-05

  animan
Hade faktiskt tröttnat på Babel, men jag tycker att det nya kortare formatet känns riktigt bra.
2025-02-05

  animan
Babel har ju visats i många år, och kanske har tittarsiffrorna dalat (jag vet inte), och till slut känner ledningen att ”nu ska vi ändra”. Om det sedan blir bättre eller sämre går på ett ut. Men tydligen var det viktigt att korta Babel så att Cyklopernas Land fick plats i samma kulturtimme i tablån.
2025-02-05

  Öknens Ros VIP
Fullständigt obegripligt att det alltid är kulturen som får stryka på foten när det ska sparas. Kultur är inte bara böcker, det är så mycket mer. Film, musik, evenemang, festivaler, ja, allt som människor upplever både ensamma såväl som tillsammans.
2025-02-05
  > Nästa text
< Föregående

Annie b'larsson
Annie b'larsson VIP