Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Kennedycentrets oböjliga tystnad.

Federal domare i USA har slagit fast att Trump-administrationen inte hade någon laglig rätt att byta namn på Kennedy Center eller stänga det för renoveringar. Endast kongressen får ändra namn eller fatta beslut om större förändringar av centret. Detta innebär att Trumps försök att sätta sitt namn på byggnaden måste upphävas.

Trump svarade med att kritisera domaren kraftigt och meddelade att han nu lämnar tillbaka kontrollen över centret till kongressen.

Vad domaren slog fast
Kennedy Center är lagstadgat att bära John F. Kennedys namn.
Endast kongressen kan ändra detta.

Styrelsens beslut att stänga centret för renovering var ”ill-informed and seemingly preordained”, alltså dåligt underbyggt och i praktiken redan bestämt i förväg.

Detta är ännu ett juridiskt bakslag för Trumps försök att sätta sin personliga prägel på Washingtons offentliga byggnader.

Trumps reaktion
Han kallade domaren (en Obama?utnämnd) för någon som ”borde skämmas”.

Han försvarade sina renoveringsplaner som ett försök att rädda centret från ”förfall och dåligt underhåll”.

Han säger nu att han avbryter renoveringen och lämnar tillbaka kontrollen till kongressen.

Bakgrund
Efter valet 2024 tog Trump ett starkt intresse för Kennedy Center och installerade en styrelse som utsåg honom till ordförande.

Hans namn lades till på en av byggnadens fasader.

Trots planerad stängning har centret fortsatt med föreställningar, men i betydligt lägre takt.

Reaktioner
Kongressledamoten Joyce Beatty kallade domen en seger för Kennedy Center och scenkonsten.




Övriga genrer (Essä/Recension) av Jeflea Norma, Diana. VIP
Läst 9 gånger
Publicerad 2026-05-30 20:27



Bookmark and Share

  > Nästa text
< Föregående

Jeflea Norma, Diana.
Jeflea Norma, Diana. VIP