Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

Vattenkranen

 

Jag trodde jag skulle bli som vatten. Bara låta mitt känsloengagemang flöda.
Något hittade tappen till mina möjligheter men glömde att stänga den.
När jag vaknade till, hade tappeländet rostat igen och fastnat i öppet läge.

Jag tog fram mina återstående, icke förlorade verktyg.
Slet, vred, vidga och förminska. Vattnet flöda.

Seendet, upptäckte material, som snornudlar, äggaröra och allsköns. Genom nästan omänskligt arbete, lyckades jag täppa till tappen. Dropp.
Sedan satte jag upp skylten, obrukbar. Slapp därmed betala tull för medlidande.

(Men om man med hemlig, smeksam rörelse, rör specifikt på tappen, kommer, en tunn men välriktad Stråle av möjligheter.)




Prosa (100-ordare) av Berit Robin Lagerholm
Läst 788 gånger och applåderad av 18 personer
Publicerad 2009-11-01 20:30

Författaren Berit Robin Lagerholm gick bort 2013. Texterna finns kvar på poeter.se som ett minnesmärke på den avlidnes och/eller de anhörigas begäran.



Bookmark and Share


  Eva Langrath VIP
Ler gott igenkännande åt den fastrostade öppna kranen och påminns om vikten att ta väl hand om sig själv.
2009-11-02

  peter markurth
denna var bra...
2009-11-02

  Mr Lindemann VIP
Ja, denna 100 radare har möjligheter och den lite roligt då


med en essens av lite burleska lustigheter när vi den andres dröm om möjligheter som liknar äggaröra
2009-11-02

  erkki
Som jag ser det handlar det om att sovra. En påminnelse om att man ska "leverera kvalitet", för att använda ett modeuttryck från näringslivet. Ett något svåröppnat paket, som kan öppnas med den fina känslan från god inspiration. Något som man tar till sig.
Är jag ute och cyklar?
2009-11-02

  Monika A Mirsch
hundra stiliga droppar för en hundraordare. jag skall söka upp den kran som i mitt hus skulle kunna rosta in i öppet läge - så det äntligen blir ett flöde utan slut i detta lite torra krut. tack för idén och inspirationen!
2009-11-02

  Carola Zettergren
Mm..som miss mod säger, så sant..Men många har väldans svårt med den där kranen...åt något av hållen!
2009-11-01

  Miss Mod
Vikten av en varsam hand, fint skrivet.
2009-11-01
  > Nästa text
< Föregående

Berit Robin Lagerholm
Berit Robin Lagerholm