Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
”Den Levande Världen ”


Natten/Liv K

 

 

Om natten:

Sorgmantelns vingar slutna är
världens skönhet i förseglat kuvert
klor river uppför - tallens - branta - vägg
en människa i parken, på nattkall bänk

Ugglan, ljudlös - flykt i sotsvart skog
driven av hunger — avgrundsdjup

— Efternattens tröghet — 

Vattenmarkens membran pulserar
näckros återspeglar, vibrerar
av sköra hjärtslag

månen seglar självklar — ovan

ocean av liv, obändig kraft — av driv
uppåt, framåt — mot ljuset
en strävan, längtan
i världen, i dig

djuphavsdjup

 

 

 

© kajan



Fri vers (Fri form) av Kajan VIP
Läst 421 gånger och applåderad av 20 personer
Publicerad 2020-05-23 19:54



Bookmark and Share


  Annamaya VIP
"Efternattens tröghet"....så fint. Jag gillar dina naturbilder extra mycket. De skapar bilder inuti mig. Sedan ser jag en filosofisk tråd, som i sista 5 raderna. Jaa, visst vill vi alla sträva mot ljuset.

2026-10-06

  Eva Langrath VIP
En vacker dikt om nattens iakttagelser där jag vandrar från den vackra sorgmantelns vila till mannens vila i parken för att föras vidare till en inre längtan och stävan mot ljuset.
2024-01-02

  Stanley Rydell
Förtätad, närvaro

slutenhet -öppning
djup - höjd
förseglat - seglar

En dikt som öppnar sig, vecklar ut det som ryms i den
2020-06-11

  Briza media
Vackert om den nattliga verkligheten. Suggesiv, mystisk och helt självklar. Gillar särskilt de sköra hjärtslagen och den självklara månen och den djupaste strävan, längtan i allt levande.
2020-05-24

  Elinor Sörensson VIP
Månen seglar självklar
Djuphavsdjup
Fint!
2020-05-24

    ej medlem längre
Vacker
2020-05-24

  Lena Staaf VIP
Mörkt pulserande dikt om nattens liv. Vackert bildspråk om en tillvaro så gåtfull och annorlunda mot dagens.
2020-05-23

  Peter G
Tycker det här är en dikt som omfattar mycket i sin korta form; det finns en större och längre berättelse som skymtar fram bakom.
Tycker denna text växer sig starkare för varje läsning då det finns mycket att begrunda i dessa ord!

Bra så!
2020-05-23

  KattenKin VIP
Vacker beskrivning av natten, då både människa och natur har en annan slags puls, sänkt samtidigt som drivet mot morgondagens ljus ger sig till känna. Faller särskilt för "Sorgmantelns vingar slutna är
världens skönhet i förseglat kuvert". Föreställer mig en fallen kvinna, och nätterna man inte talar högt om. Dikten blir bättre för varje omläsning så jag sparar den. Gillar mångfacetterat.
2020-05-23

    ej medlem längre
En rik och levande text som smakar nattsvärta och dunkel i klara bilder där det yttre och inre sammansmälter.
2020-05-23
  > Nästa text
< Föregående

Kajan
Kajan VIP