Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
Ett minne från den dagen då vår kungs far omkom i en flygolycka (26 januari 1947).


DI KONGLIGE HAR FÅTT SORG

Det var vinter, januarivinter. Annika strävade uppför backen i ishalkan. Hon hade cykeln med, tänkte hon skulle kunna åkt något stycke, men det hade inte gått. Mamma hade också cykeln med. Hon tyckte om att stödja sig på den.
Annika hade varit på väckelsemöte i missionshuset. De arma själarna svettades och plågades men kunde ändå inte låta bli att gå , längtade efter de frälstas salighet. Annika undrade mycket. Var hon en syster i Herren ? Skulle hon bli räddad undan den annalkande vredesdomen ?
Så gick hon nästan varje kväll på mötena.
Nu syntes ljusen från köksfönstret hemma. Snart skulle hon vara inne i det varma köket hos mormor och katten. Mamma blev lite efter i backen.Hon brukade stanna och pusta en stund.
Annika steg in i det låga köket. Där satt mormor. Nära radion, för hon hörde inte så bra.Huvudklädet hade fallit ned över axlarna. Hon hade på sig det blårandiga förklädet, händerna vilade i knät. På bordet stod maten rdan framdukad.
Mormor såg sorgsen ut. Lyfte långsamt blicken och såg på Annika och hennes mamma som stannat bakom henne i dörröppningen. Något hade hänt, det var inte svårt att förstå.
Nu talade hon. Rösten darrade.
- Di konglige har fått sorg, sa hon. Planet med Gustav Adolf har störtat. Å, alle di små barna.
Annika visste hur de små barna såg ut, för hon hade sett bilder i tidningen.
Lockiga äppelfriska barn. Hagasessorna ned sina lockar och organdisöta klänningar och nystrukna leenden.
Nu hade de ingen far längre. Det hade inte Annika heller. Ja, hon träffade ju honom ibland hos kusinerna. En gång hade hon sagt pappsen till honom. Flickboksfrasen hade ramlat ur munnen på henne i ett försök att låtsas att hon hade en vanlig pappa, en som man sa pappsen till. Men pappa bara gick och hon sa aldrig mera pappsen.
Di konglige barna sa nog inte pappsen dom heller. Vad sa dom tro ?
Ers pappliga höghet? O min höge fader?
Det kvittade vad dom sa, för nu var dom som Annika. Nu hade dom ingen far.
Di hade fått sorg.




Prosa av Annika J
Läst 631 gånger och applåderad av 15 personer
Utvald text
Publicerad 2010-01-26 19:05



Bookmark and Share


  lisa"puzzle"svensson
Jag tänker på uttrycket "om man ändå fick vara en fluga på väggen" för att få del utav vad som sker...Du beskriver allt så levande att jag känner det just så, som om jag var en fluga på väggen och var på plats för att se det med egna ögon
2010-11-21

  Carola Zettergren
Åh, detta är så bra, så fantastiskt fint författat på alla vis, om den här flickans relaterande till en annan verklighet, budskapet ; Vi har alla olika verkligheter! Stor applåd och bokmärke blir det förstås!
2010-02-18

  Nanna X
Så välskrivet. Väl valda detaljer som målar bilden av ett liv, och parallellerna méllen Annika och kungabarnen blir slående. Ers pappliga höghet, underbart.
2010-02-18

  mare
Tack för din läsning !
2010-01-27

  Monika A Mirsch
så värdefulla minnen i en tappning bara Annika behärskar - skarpt och motsägelsefullt där barn och vuxna möts
2010-01-27

  Bibbi VIP
Fängslande läsning.

Applåd!
2010-01-26

  walborg
Den berättelsen var fin Du. Härligt att Du minns så mycket och kan berätta utifrån barnets iakttagelser och tankar.
2010-01-26

  Larz Gustafsson VIP
De som tror på Jesus blir förvisso räddade undan vredesdomen.
2010-01-26
  > Nästa text
< Föregående

Annika J