


AvdelningKalle är 2010 i bitar omslagspojke med blicken som inte fastnar står vid biljardbordet och skriker efter filmen i det lilla rummet med moln
Den halva flickan med rosa kläder sjunger i takt med sin tvillingsyster "jag har fått en häst" "den har skadat benet" "rita ett bandage" sen sover hon i takt med sin syster under bänken väntar på mellanmålet Klockan blir två.
Efter rasten samlas alla killarna bakom hallen och kastar snöbollar och gråter Sen smälter snön och alla barnen åker på mage nerför pulkabacken i leran.
Det är onsdag och himlen är skär. Det kommer ett rådjur ut på cykelvägen och tittar på mig.
Jag äter mammas frysta GI och dricker vodka ur flaskan under duntäcket. Min morgon väntar ditt soljus kommer Jag såg henne idag hon såg ut som en dröm mindes det för en sekund innan jag sov drömlöst
lönlöst
Fri vers
av
tripto nin
Läst 488 gånger och applåderad av 10 personer Publicerad 2010-01-26 20:03 ![]() |
![]() ![]() ![]() tripto nin |