Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 
Texten är skriven till en Poetry Salm final här i Örebro... Tror den kommer ur längtan att vara i verkligheten med dig och mig själv. Den verkligheten som vi oftast gömmer för oss själva och varandra.


Om jag bara hade tre minuter kvar att leva

Om jag bara hade tre minuter kvar att leva skulle jag gå fram till dig och ta dig mellan benen…

Jag skulle hålla kvar min hand och låta mig brännas i elden som vill ditt liv och lyssna vad din längtan skriker i dånet av allt du tror att du måste vara.
Jag skulle låta mina fingertoppar brinna i ditt skrev och leta sig djupare in i det som på riktigt är du för att få känna hur hela jag vibrerar av din kraft.
När jag sedan fått ett fullt grepp och min hand slutat värja sig för verkligheten i din sårbarhet, skall jag med min andra hand ta ett skoningsläst tag i ditt hår och kasta dig till marken.
Mina tänder skall slita dina kläder i stycken och hungrigt skall jag tugga i mig det skal som du omsorgsfullt byggt av alla de år du har levt.
Jag skall också slicka dig ren från dina tvivel på dig själv och skratta galet när du kvider som en naken mask.

När tankarna har upphört och du vågar möta min blick igen skall jag öppna hela mitt hjärta för dig, ge dig en knuff över kanten och därifrån låta dig skrikande falla in i dig själv…

Sen vill jag bara vara där med dig och se på när tiden rinner ur mig in i dig… för att ge dig tillbaka alla de ögonblick då du glömde vem du var.

Där skall jag släppa dig fri…

Bara för att jag vill se dig dansa i dig själv.
Bara för att jag skall få njuta av den du verkligen är.
Bara för att jag skall få lov att ta din hand på riktigt.

När det sedan endast är några få sekunder kvar skall jag be en sista bön…

Jag skall be dig att lova mig… att, när du har tre minuter kvar att leva, du kommer fram till mig och tar mig mellan benen.




Fri vers av Luminus
Läst 538 gånger
Publicerad 2006-03-31 09:06



Bookmark and Share


  JML
Hm. Den berör. Fast det är obehagligt med den nakna masken. Otäck bild av en daggmask. Och en känsla av övergrepp finns ändå hos mig som ett varningsteckan. Kan du göra det mindre våldsamt? Så att själarna möts mer?
2006-04-01
  > Nästa text
< Föregående

Luminus
Luminus