Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 


Upptäck det helt fantastiska SVT Play!

 

Vi försöker envist att inbilla oss själva och varandra att vi mår bra, att det är OK, när det i själva verket råder katastrof. Det är den typiskt svenska attityden, den svenska modellen. Oälskade barn och ungdomar som tar droger och bygger kopiösa bomber att smälla av för att väcka vuxenomgivningen. Psyksjuka barn och ungdomar som skaffar pistoler och skjuter ihjäl någon på måfå. Det sovande samhällets outhärdliga tillstånd av limbo och fullständig meningslöshet. Att sitta i cykelrummet och injicera heroin i ett liv som redan är förstört. Mamma som går omkring och sjunger kristna frälsningssånger desperat och euforisk.
Pappa som aldrig är riktigt mentalt och själsligt närvarande. Deras två hårt prostituerade heroinungdomar som dränker radhuset med bensin och tänder på. Vilken härlig eldsvåda och vad bra att våra så kallade föräldrar strök med. Det är rea på smågodis på ICA Maxi och vi måste hinna in på Rusta också innan de stänger. Vad härligt det ska bli med VM i fotboll säger de hårt prostituerade tjejerna som älskar knark och att smälla av bomber så att det står härliga till. De får en lägenhet av socialen som de fort strular bort. Att tälta i Varbergaskogen är inte fy skam med fula gubbar som kommer och knullar så att vi kan köpa mer heroin. Det ska vara härligt att leva. Det drogade sovande samhällets förödande katastroftillstånd och dess ständiga idiotiska bortförklaringar och undanflykter. Den akuta bristen på vuxna ansvarstagande människor som kan hindra mörkret från att sprida sig. Vi försöker envist att inbilla oss själva och varandra att vi mår bra, att det är OK, när det i själva verket råder katastrof. Det är den typiskt svenska attityden, den svenska modellen. Vem bryr sig överhuvudtaget om någonting annat än sin mobiltelefon och TV trots att automatvapen avlossas i området där de bor? Ett sorts permanent undantagstillstånd av en krampaktig likgiltighet, tystnad, och krisande handlingsförlamning som råder. Fyra personer per dygn som begår självmord i välfärdslandet Sverige. Tonåringarna Bella och hennes syster Smilla trivs bra i sitt stora campingtält i skogen. Strömmen av förtvivlat ensamma, olyckliga och sexhungriga män avtar inte. Heroin och andra droger som flödar och all den glädje som det innebär. Jättebomber som exploderar i närliggande bostadsområden och spränger sönder hela kvarter men folk vill inte vakna, kvickna till och inse allvaret. Det går en ny internationellt hyllad kriminalthrillerserie på SVT Play som alla talar om och snart är det fotbolls-VM och den härliga sommaren med rikligt mycket alkohol och vilda lägenhetsbråk. 75 procent av landets befolkning dör i den
nya globala pandemin LOVE 22, men det gör ingenting så länge som våra mobiltelefoner och vår TV fungerar. Kära svenskar tänk positivt och optimistiskt. Inte en massa gnäll och grubbel. Upptäck det helt fantastiska SVT Play och bejaka din shoppinghunger! För att passa in i samhället måste du bli en zombie.




Prosa av Johan Bergstjärna
Läst 77 gånger och applåderad av 3 personer
Publicerad 2026-05-30 19:52



Bookmark and Share


  lodjuret/seglare VIP
Fin bild, är du vid penseln själv, eller målar du hellre likt Tom Sawyer staket?
2026-06-02

  lodjuret/seglare VIP
Jomen jag tänker positivt i min tillvaro så fis tik e rad bombad som bi e...,
2026-06-02

  Gunnar Hilén VIP
Bokmärke, applåd och bravo. Noren III.
2026-05-30
  > Nästa text
< Föregående

Johan Bergstjärna
Johan Bergstjärna