Poeter.se logo icon
Redan medlem?   Logga in




 

Längs linjerna (framtida skiss)


Döda svanar på Fårö stränder
som om något av Hilma af Klint spolats upp

Och du där mot vinden

i frid

som ett kastat vitt paraply
med vingarna lagda åt sidan

när jag tänker på Benoît Mandelbrot
problemet
att mäta en kuststräckas verkliga längd

på samma sätt
som omöjligheten att fullt ta in

fjädrarna

som sakta växer ut från din hud



Vi är ännu ej vrakgods

men en dag ska jag flyta iväg från dig
ta med mig allt detta

himmel, land, hav

lägga ruinerna i mina fickor
sakta portionera ut stoftet
likt Andy Dufresne på fängelsegården



Men inte än, här

där kråkan pickar på svanens hjärta
likt triangeln mot cirkeln
i Hilmas altarbild Nr 1

och jag tittar ned mot orden
som jag nyss skrev innanför dina läppar

hur de försvinner
ett efter ett
längs den våta linjen

där fraktaler sjuder
omärkligt men beständigt

äter sig in, bubblar, svider

medan kärlekens blinda ögon tittar bort















Fri vers av Jacob Sjöstrand VIP
Läst 64 gånger och applåderad av 5 personer
Publicerad 2026-06-22 00:02



Bookmark and Share


  Anya VIP
Tycker om hur du rör dig i olika rum, Fårö, stränder, svanar och det intellektuella; Mandelbrot, Hilma af Klint, Andy Dufresne.

Jag gillar hur du jobbar med linjerna på flera ställen och även i titeln. Titeln om den framtida skissen men längst linjerna. Snyggt!

Gillar särskilt metaforen:
"lägga ruinerna i mina fickor”
Mycket originell.

Detta är en bra text, verkligen bra.
2026-06-24

  Leia VIP
Det finns något väldigt sorgset i att svanen, kustlinjen och människan till slut tycks följa samma lag. Att de inte låter sig fångas fullt ut. Jag tyckte särskilt om raden om vrakgodset.
2026-06-22

  J.Lindberg VIP
Jag tänker på Fåröljuset om hösten, solstrålarna som letar sig genom regnmolnen över det växande havet, en blandning av regn och snö som nästan ilsket träffar de vindpinade tallarna längs stenstranden.

Vetskapen om Bergmans vandringsspår just där man står med blicken över horisonten. Som en hel värld i ett enda ögonblick.

Kuststräckans döda blick likt ett kalejdoskop över vattenytan där paraplyet påbörjar sin förvandling, sten efter sten.

Som en längtan efter att förstå och bevara något betydelsefullt, samtidigt som man inser att både människor och livet självt alltid kommer att vara större och mer svårfångade än man önskar.

En liten tanke bara.
2026-06-22

    Sefarge VIP

Skön-filosofisk skrivelse!
Det omätbara mot männ
-iskans omätt-bara sinne
som bara olyckligt söker
efter än mer att hungrigt
få inta tills allt abrupt tar
slut. ..?
2026-06-22

  sphinx VIP
Min läsning – en dikt om att försöka mäta något som inte går att mäta – kustlinjer och kärlek. D et är sårbarhet och övernaturligt. Och kanske en oundviklig separation. Dikten rör sig också i en (fin) båge från död till smärta och liv däremellan. D ikten blandar också kroppen med konstnärlighet. De är skickligt detta. Dikten är som vanligt rik och kräver mer än vad jag skriver. Tack!
2026-06-22
  > Nästa text
< Föregående

Jacob Sjöstrand
Jacob Sjöstrand VIP